Menu

Obsługa klienta

+48 508 86 44 86

Zjawiskowe kolczyki z misternie wyplatanych kuleczek :) Zapraszam do lektury :)

Zjawiskowe kolczyki z misternie wyplatanych kuleczek :) Zapraszam do lektury :)

Tutorial:

Jak wykonać kolczyki z dwukolorową kulką 3D ze szkła matowego.

Potrzebne materiały:

- szkło matowe granatowe 4 mm x 40 szt. Będę je oznaczała literą A

- Toho round 11; u mnie Toho round permafinish - galvanized starlight PF557 (oznaczone literą B)

- szkło matowe białe 4 mm x 20 szt. (oznaczone jako C)

- szpilki/gwoździe w kolorze złotym x 3 szt.

- kółeczka montażowe 5 mm x 4 szt.

- bigle angielskie w kolorze złotym x 2 szt.

- żyłka 0,25 mm

- 2 igły (opcjonalnie)

- łańcuszek w kolorze złotym

- narzędzia: bociany, nożyczki, szczypce płaskie, obcęgi lub przecinak do łańcuszka

Zdjęcie potrzebnych materiałów

I taka uwaga : będziemy tutaj posługiwać się zamiennie prawym i lewym końcem żyłki. Z racji, że robótka będzie zmieniała położenie, trzeba panować nad tymi stronami. Zauważyłam, że dla niektórych stanowi to duży problem i w znacznym stopniu spowalnia nasz a pracę. Dlatego dla ułatwienia postanowiłam zastosować pewien patent. Każdy z końców żyłki pomalowałam markerem w innym kolorze. U mnie jest to czarny i zielony (zdjęcie nr 1). Zamiast określeń „prawa/lewa żyłka”, będę operować kolorami. To bardzo ułatwi pracę, zwłaszcza początkującym :).

I jeszcze jedna uwaga, która powinna ułatwić panowanie nad kolejnością: kulkę szyjemy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Także jeśli będzie przykładowo stwierdzenie, że przechodzimy przez najbliższy koralik B, oznacza to, że chodzi o najbliższy B znajdujący się po lewej stronie. A robótkę trzymamy tak, żeby żyłki były na górze :)

Zaczynamy :)

Odcinamy ok 90 cm żyłki. Będziemy pracować na obydwu jej końcach. Ja dla ułatwienia nawlekam sobie na końce igły, ale nie ma takiej konieczności, jeśli komuś wygodniej na samej żyłce pracować, nie ma przeszkód :)

I nawlekamy na żyłkę 5 koralików Toho round 11 (B), przechodzimy drugim końcem (u mnie zielony) przez ostatni koralik (zdjęcie 2 i 3).

Powinno utworzyć nam się koło (zdjęcie 4).

Żyłka układa się teraz po dwóch stronach naszego kółeczka. Po lewej mam ZIELONY koniec żyłki, a po prawej CZARNY. Czyli mamy nawleczone te 5 koralików (B), które układają nam się w kółko. I to kółko umiejscawiamy mniej więcej na środku długości żyłki.

Trzymamy robótkę tak, żeby koralik, z którego wychodzą żyłki, był na górze (zdjęcie 4).

Na czarny koniec żyłki nawlekamy kolejno koraliki: A, B, A, B, A (zdjęcie 5).

Żyłką zieloną przechodzimy przez ostatni dodany koralik (A) (zdjęcie 6).

Teraz ściągamy delikatnie żyłki, żeby koraliki dobrze przylegały do kółka z koralików (zdjęcie 7).

Żyłką czarną przechodzimy przez drugi koralik (B) z koła (z pierwszego wychodzi żyłka, my przechodzimy przez ten obok) (zdjęcie 8).

Ja rozluźniłam koraliki, żeby łatwiej pokazać na zdjęciu, o co chodzi, ale oczywiście jak przejdziemy przez koralik, wszystko się ładnie naciągnie i będzie spójne :). Naciągamy delikatnie żyłkę, co umocni początek robótki. Robótkę układamy tak, aby czarna żyłka wychodziła w lewo z koralika B, a zielona w prawo z koralika A (zdjęcie nr 9).

1. Nawlekamy teraz na zieloną żyłkę kolejno: B, A, B, A.

2. Żyłką czarną przechodzimy przez ostatni nawleczony koralik.

3. Zieloną żyłką mocujemy sekwencję koralików do naszego koła, przechodząc przez pierwszy wolny koralik B.

4. Układamy robótkę tak, aby żyłka zielona wychodziła w lewo z koralika B, a czarna w prawo z A. Teraz na czarną żyłkę nawlekamy: B, A, B, A i zieloną żyłką przechodzimy przez ostatni dodany A. Czarną żyłką mocujemy sekwencję koralików do naszego koła, przechodząc przez pierwszy wolny koralik B.

Układamy robótkę tak, aby żyłka czarna wychodziła w lewo z koralika B, a zielona w prawo z A. Powtarzamy kroki 1-4 jeszcze raz.

Żyłką zieloną przechodzimy przez najbliższy koralik A (zdjęcie 10), aby robótce nadać odpowiedni kształt.

Teraz zielona żyłka wychodzi z powyższego koralika A, natomiast czarna wychodzi z koralika A po prawej stronie (zdjęcie 11).

Następnie na czarną żyłkę nawlekamy kolejno: B, A, B. Żyłką zieloną przechodzimy przez ostatni dodany B, a następnie czarną przez koralik B, który jest tuż obok (zdjęcie 12).

Naciągamy delikatnie żyłki, żeby nadać odpowiednią zwartość robótki (zdjęcie 13).

Rząd II.

Zaczynamy rząd drugi. Na zieloną żyłkę nabieramy 3 koraliki B. Żyłką czarną przechodzimy przez ostatni dodany. Pamiętajmy o delikatnym naciąganiu żyłki, aby robótka miała zwartą formę. Koraliki powinny utworzyć małe kółeczko (zdjęcie 14).

Żyłką zieloną przechodzimy przez najbliższy koralik A (zdjęcie 15).

Teraz żyłka zielona wychodzi w lewo z koralika A, czarna w prawo z B.

1. Na czarną żyłkę nawlekamy: A, B, A, B.

2. Żyłką zieloną przechodzimy przez ostatnie dodane B i naciągamy delikatnie żyłki.

3. Teraz mamy przy sobie 3 koraliki B. Przechodzimy czarną żyłką przez OBA koraliki B, które są obok (zdjęcie 16).

Naciągamy delikatnie żyłkę. Powinno to wyglądać tak (zdjęcie 17).

4. Na żyłkę zieloną nawlekamy 2 koraliki B. Żyłką czarną przechodzimy przez ostatni dodany B. Naciągamy żyłki, aby utworzyło nam się kolejne małe kółko z koralików B. Żyłką zieloną przechodzimy przez najbliższy koralik A.

Kroki 1-4 powtarzamy jeszcze 3 razy. Po ostatnim przejściu przez koralik A przechodzimy od razu przez B znajdujące się tuż obok. Robótka powinna wyglądać w taki sposób (zdjęcie 18).

Żyłka zielona teraz wychodzi z B po lewej stronie, a czarna z B po prawej stronie (zdjęcie 19).

Na czarną żyłkę nawlekamy kolejno: A, B, A. Żyłką zieloną przechodzimy przez ostatni dodany A i naciągamy żyłki. Przechodzimy czarną żyłką przez najbliższy koralik B, następnie przez najbliższy A (zdjęcie 20), żeby nadać kształt robótce.

Czarna żyłka wychodzi z lewego A, zielona z prawego A (zdjęcie 21).

Zaczynamy rząd III.

Na żyłkę zieloną nawlekamy: B, C, B. Żyłką czarną przechodzimy przez ostatni dodany B, naciągamy. Zieloną żyłką przechodzimy przez najbliższy B (zdjęcia 22 i 23).

Na czarną żyłkę nawlekamy 3 koraliki B. Żyłką zieloną przechodzimy przez ostatni dodany. Aby umocnić robótkę, przechodzimy czarną żyłką przez najbliższe A, potem kolejno najbliższe B i następne A (zdjęcie 24).

1. Na zieloną żyłkę nawlekamy C, B.

2. Czarną żyłką przechodzimy przez dodane B, naciągamy robótkę. Żyłką zieloną przechodzimy przez najbliższy koralik B. Naciągamy delikatnie.

3. Na żyłkę czarną nawlekamy 3 koraliki B. Żyłką zieloną przechodzimy przez ostatni dodany. Naciągamy tak, aby utworzyło nam się małe kółko z koralików B. Umacniamy je, przechodząc czarną żyłką przez najbliższe A, potem kolejno najbliższe B i następne A (zdjęcie 24).

Kroki 1-3 powtarzamy jeszcze 2 razy.

1. Na zieloną żyłkę nawlekamy C, B.

2. Czarną żyłką przechodzimy przez dodane B, naciągamy robótkę. Żyłką zieloną przechodzimy przez najbliższe koraliki B. Naciągamy delikatnie.

3. Na żyłkę czarną nawlekamy 2 koraliki B. Żyłką zieloną przechodzimy przez ostatni dodany. Naciągamy tak, aby utworzyło nam się małe kółko z koralików B. Umacniamy je, przechodząc czarną żyłką przez najbliższe C, potem kolejno najbliższe B. Nasza kulka wygląda tak (zdjęcie 25).

Aby umocnić kształt, przechodzimy żyłką po lewej kolejno przez najbliższy koralik C, a następnie B (zdjęcie 26).

Żyłka zielona wychodzi z prawego koralika B, a czarna z lewego B (zdjęcie 27). Rząd IV.

Na zieloną żyłkę nawlekamy: C, B, C, żyłką czarną przechodzimy przez ostatnie dodane C. Delikatnie naciągamy. Żyłką zieloną przechodzimy przez najbliższe B, potem przez C i kolejny najbliższy B (zdjęcie 28).

Usztywni to kulkę. Czarna żyłka powinna wychodzić z C, a zielona z B (zdjęcie 29).

W kolejnym kroku nawlekamy na żyłkę czarną koraliki B, C, przechodzimy zieloną przez C, delikatnie naciągamy. Umacniamy, przechodząc żyłką czarną przez najbliższy koralik B, następnie najbliższy C i kolejny B (zdjęcie 30).

Na zieloną żyłkę nawlekamy B, C, przechodzimy czarną przez dodane C, naciągamy. Umacniamy, przechodząc zieloną żyłką przez koraliki B, C, B.

Kolejny raz nawlekamy na czarną żyłkę koraliki B, C, przechodzimy zieloną przez dodane C. Tym razem umacniamy robótkę przechodząc czarną przez najbliższy koralik B, potem C, kolejny B i następny C (zdjęcie 31 i 32).

Następnie nawlekamy na zieloną żyłkę B, przechodzimy przez niego czarną żyłką i naciągamy żyłki. Powinno nam się utworzyć ostatnie kółeczko z koralików B (zdjęcie 33).

Teraz zieloną żyłką przechodzimy przez wszystkie koraliki B z ostatniego kółeczka zamykającego kulkę i delikatnie naciągamy (zdjęcie 34).

Zanim kulkę zaczniemy zszywać, przygotujmy sobie szpilkę z koralikiem C, zakończoną lupką (zdjęcia od 35 do 40, jak robimy lupkę).

Umieszczamy ją w naszej kulce poprzez otwór, który znajduje się w środku ostatniego kółeczka z koralików B. Najpierw rozchylamy kółeczko bocianami (zdjęcia 41, 42).

Następnie nawlekamy koralik z lupką na pomocniczą szpilkę/gwóźdź, aby nie wpadł nam do środka, oprze się na kulce (zdjęcia 43, 44).

Zaciągamy teraz końce żyłki porządnie, aby lupka nie wypadła, możemy dla pewności jeszcze raz przejść żyłką przez wszystkie 5 koralików wokół lupki. Teraz przechodzimy do umacniania kulki i schowania końców żyłki w koralikach. Jednym końcem żyłki umacniamy jedną część kulki przechodząc przez koraliki kulki, najlepiej w sekwencji 1 koralik ze szkła matowego i 1 Toho, aby kulka nie zmieniła kształtu. Kiedy uznamy, że jest wystarczająco usztywniona i wzmocniona, musimy doprowadzić do tego, aby oba końce naszej żyłki spotkały się (zdjęcia od 45 do 48),

wtedy wiążemy 3 razy pętelkę, porządnie zaciskamy. Żyłkami dla pewności przechodzimy jeszcze przez 2-3 koraliki od wiązania i chowamy żyłkę, najlepiej w koraliku matowym (zdjęcia 49, 50).

Kulka gotowa:)

Przystępujemy do montowania kolczyka w całość.

Odmierzamy centymetrem długość łańcuszka (u mnie 10 cm). Ja lubię długie kolczyki, ale długość może być według uznania oczywiście :). Odcinamy odmierzoną część (zdjęcia 51,52).

Otwieramy kółeczko montażowe (zdjęcie 53),

zakładamy na nie łańcuszek oraz kulkę (zdjęcie 54, 55)

i zamykamy kółeczko szczypcami (zdjęcia 56, 57).

Na drugim końcu łańcuszka mocujemy na kółeczku montażowym bigiel (zdjęcie 58).

Pierwszy kolczyk gotowy :) (zdjęcie 59).

Bierzemy się za drugiego do pary, krok po kroku według tutorialu.

Powodzenia!!!!